| Profile

1. Key Facts:
• Medical Doctor since 1968
• 26 years : Member of Parliament, 77% over 6 GEs
• 26 years : Charity involvement
• 20 years : Corporate Chairman, Corporate Governance
• 15 years : Foreign Relations – Leader of S’pore-Europe, SEA, Parliamentary Group

Gender : Male
Date of Birth : 26 April 1940
Place of Birth : Singapore
Nationality : Singaporean
Race : Chinese
Dialect Group : Hokkien
Religion : Catholic
Marital Status : Married to Lee Choon Lain
Children : 1 Son and 1 Daughter
Grandchildren : 2 Boys and 3 Girls

2. Education Background
1954 – Radin Mas Primary School
1960 – Raffles Institution
1968 – MBBS (University of Singapore)

3. Present Occupation / Corporate Appointments
Since 1971 : Medical Director – Ama Keng Medical Clinic
(Paid-up Capital US$152m FY June 2010)
Since 1997 : Chairman of Dredging International Asia Pacific Pte Ltd (of DEME Group)
Since 2006 : President of Jurong Country Club (2006)

4. Past Corporate Appointments
2008 – 2009 : ING Asia Private Bank Ltd (of ING Groep N.V.)
2006 – 2010 : M&C Reit Management Ltd
2006 – 2010 : M&C Business Trust Management Ltd
• Jurong Health Services (up to Mar 2011)
• Jurong Medical Centre (up to Mar 2011)

1991- 21 Oct 2011: Chairman of Chuan Hup Holdings Ltd

1992 – 21 Oct 2011 : Director at PCI

5. Political Career Profile
General Election Constituency Scorecard
1980 Dec Ayer Rajah 83.4%
1984 Dec Ayer Rajah 75.4%
1988 Sep Ayer Rajah 69.6%
1991 Apr Ayer Rajah 75.2%
1997 Jan Ayer Rajah 73.2%
2001 Nov Ayer Rajah 88.0%
1987 – 1996 Elected Member, PAP Central Executive Committee

6. Past Appointments
• Feedback Unit (1984 – 1989) – Ministry of Community Development
• 1st Chairman (1985 –1989) Town Councils
• Chairman Jurong East Town Council (Aug 1989 –1991)
• V. Chairman Jurong East Town Council (Aug 1991- 1996)
• Chairman West Coast-Ayer Rajah Town Council (Nov 2001-Dec 2004)
• Vice Chairman, Bukit Timah Town Council (Jan 1997)
Community Development Council (CDC)
• Chairman, Bukit Timah CDC (Dec 1997- Nov 2000)
• Vice Chairman, South West CDC

7. Parliamentary Appointments
Government Parliament Committee (GPC)
1987 –1988 : Co-ordinating Chairman for all GPCs
1987 –1990 : Chairman, GPC for Education
1991 –1995 : Chairman, GPC for National Development
1995 –1997 : Chairman, GPC for The Environment
1997 –2000 : Member, GPC for Communications
2001 –2006 : Member, GPC for Defence and Foreign Affairs

8. Parliamentary Appointments (Foreign Relations)
Leader, Parliamentary Group,
1991 – 1996 : Singapore-European Parliamentary Group
1997 – 2006 : Singapore SEA Parliamentary Group
Tan Cheng Bock led Singapore’s Parliamentarians in discussions with overseas counterparts for 15 years.

9. Transport
Board Member/ Director of:
• Provisional MRT Transit Authority (1983 – 1983)
• Mass Rapid Transit Corporation (1983 –1985)
• S.M.R.T (1987 –1995)
• Land Transport Authority (1995 –2005)

10. Charity Organisations
• Tsao Organisation (2000 –2009)
• Centre for Third Age Ltd (2007 –2011)
• Disabled People’s Association (1985 –2006)
• Handicap Welfare Association (1986 –2006)
• Credit Counselling Singapore (2002 to 2007)

11. Past Advisor
• Singapore Bank Officers Association
• Enterprise Promotion Centre
• Credit Counselling Singapore
• Food and Beverage Industrial Union (FBIWU)
• Bukit Timah CDC (2001)
• Jurong Football Club (now defunct)

12. Other Medical Appointments
• Assist Secretary, Society of Private Practice (1976 –1977)
• Chairman, Society of Private Practice (1978 –1980)
• Committee Member, Council of the SMA
• Chairman of the SMA Trust Fund
• Board Member, SMA’s Ethics Committee and SMA’s
Representative on the Ministry of Health’s Committee on the
Regulation of Medical Clinics
• Council Member, College of General Practitioners
• Part-time clinical teacher in General Practice at National
University of Singapore

13. Awards and Decorations
• Singapore Medical Association (SMA) Sreenivasan Orator
• Orator, Obstetrics & Gynaecology Society
• Fellow, College of Family Practitioners
• Honorary Member, Singapore Medical Association
• Honorary Member, Republic of Singapore Yacht Club
• Governor, Tower Club
• Honoured – 100 Rafflesians (1823 – 2003)

14. Hobbies
• Music (Ukelele)
• Gardening
• Golf